ROZHOVOR

 

Nika77

Je jasné, že jako velmi populární DJane hodně cestuješ po celé republice a nezřídka kdy i do zahraničí. I přes poměrně náročné zaměstnání, ale vidím že jsi v překvapivě skvělé formě. Jak to proboha děláš?

Tak to mě těší, že ti přijdu ve formě, protože se tak i cítím. Tedy samozřejmě, jak kdy. Někdy v neděli, po náročném víkendu mám jiné pocity, ale to se většinou dá rychle do pořádku, právě třeba díky sportu, kterému se aktivně věnuju. Je to výborný lék jak na tu fyzičku samozřejmě, tak i na psychiku.  Já tomu říkám takový jako totální výmaz, kdy musí člověk vynaložit takové fyzické úsilí, že na čas téměř vypíná mozek a to mi dělá obzvlášt dobře. Někdy stačí třeba jen celý den kosit zahradu.

nikaZahrada, ale není jen tvoje jediné působiště, že ne? Hodně času trávíš také v různých dopravních prostředcích, což je pro změnu strašně vyčerpávající.  Kam ses jako DJka dostala ve světě nejdále? Čím byla pro tebe ta zkušenost zajímavá?

Nejdál jsem hrála asi v Moskvě, nebo třeba Sarajevu. Zajímavý to bylo hlavně tím, že je to celkem odlišná krajina od té, na kterou jsme zvyklí a lidé se chovají někdy dost jinak. Moc mě baví cestovat a poznávat nové místa, kultury a zvyky, takže asi každý výlet, ať už za hraním, nebo jen tak, je pro mě velký zážitek.

Většina kluberů tě zná jako hudebnici, která hraje hlavně pořádně tvrdé techno. V poslední době, ale hodně lidí nestačíš překvapovat. Kde si nalezla svůj vztah k třeba k minimalu, nebo minimalismu jako takovému?

Tvrdý techno jsem si vybrala jako styl, který se podle mě nejvíc hodí na taneční akce a tam ho taky hraju. Paralelně s tím ale poslouchám spoustu jiné muziky, kterou ale veřejně nijak aktivně nepresentuji, a tak asi teď, když začínám tak nějak vylejzat veřejně s mýma výtvorama poslechovýho typu, lidi se strašně diví. To vůbec nechápu, protože já nikdy neposlouchala jenom techno a popravdě řečeno, přislo by mi to silně omezené, stejně, jako bych se cítila, kdybych měla sama tvořit jenom techno. Já miluju hudbu jako takovou a baví mě ji sledovat globálně, v mnoha jejích směrech. A co se týče minimalu, tak k tomu mám obzvlášť pozitivní vztah a to nejen v hudbě. Těžko říct proč. Přijde mi to takový čistý, vzdušný. Mám pocit, že minimalismus ve všech směrech dává lidem více prostoru pro vlastní...třeba imaginaci.

Myslíš si, že tahle hudba má v blízké budoucnosti alespoň “minimální“ šanci uspět? Nebo zůstane spíše doménou mála starších a vyspělejších posluchačů?

Nevím, co přesně myslíš tím uspět, ale určitě to asi není styl předurčený stát se mainstreamem.

nikaPřesně tam moje otázka směřovala:) Jak bys charakterizovala svůj hudební vývoj, řekněme od prvních zaznamenaných rytmů elektroniky?

No to je na dlouho. První zaznamenaný rytmy elektroniky se datují asi někdy v polovině osmdesátých let, kdy jsem byla totálně zblázněná do Depeche Mode, což byla taky snad vůbec první hudba, kterou jsem nějak vnímavěji jako dítě poslouchala. To mi tak nějak zůstalo a na to se v různých časových úsecích nabalovaly další a další styly, kapely. Některý věci zůstaly a některý odezněly s tím určitým obdobím. Třeba když se mnou mlátila puberta a byla zamilovaná do kluka, který hrál na piano a byl těžký Doorsák, tak si asi umíš představit, jaký jsem měla hudební období :-) I když třeba to piano se mi libí dodnes.

Jakým způsobem nakupuješ desky? Cestuješ, nebo používáš internet? Jaké výhody a nevýhody má každý z postupů?

Desky nakupuju hodně přes internet, kde si můžu poslechnout i ukázky, což je dobrý a u techna většinou stačí. Jinak když jsme třeba v Londýně, tak samozřejmě prolejzám shopy a nakupuju tam. Tenhle způsob mě baví víc, než virtuální nákupy. Líbí se mi atmosféra reálných music shopů. No a pak dostávám různé promáče, buď přímo od producentů, nebo distribucí a mezi nima si taky občas vyberu dobrý desky.

Produkuješ stále? Dočkají se tvoji fanoušci nějakých žhavých novinek?

Stále ne. Nejsem typ klasickýho muzikanta, který dokáže dělat hudbu kdykoli k tomu sedne, popřípadě přímo na zakázku. Musím na to mít náladu. Samozřejmě, jako na všem, i tady je kus řemesla a člověk holt musí občas sednout do studia, i když se mu nechce, nastolit si nějaký řád a učit se, zkoušet co a jak funguje. Speciálně u elektroniky je to velká část technická znalost a já, protože nemám žádné technické vzdělání, musím do toho dávat toho úsilí a vůle mnohem víc, abych se něco naučila a mohla to samostatně používat. Proto jsem taky tak zoufale pomalá v produkci nových věcí.. Každopádně ale teď poslední dobou se mi konečně začíná jakž takž dařit, takže myslím, že tento rok se určitě něčeho dočkají.

nikaV úvodu našeho povídání jsem se tě nepřímo ptal na tvůj životní styl. Nemůžu se nezeptat ještě jednou… Jak se udržuješ? Chodíváš třeba sportovat, nebo bereš vitamíny?

Jak už jsem v první odpovědi začala, tak aktivně sportuju a tak nějak se snažím žít pro mě přirozeným způsobem. Takže pokud možno žádný stresy, na všechno se snažím udělat svůj čas a klid. Když na silnici potkám drzého řidiče, netroubím na něj ani nekřičím, neplýtvám zbytečně energii. A tak...  S těmi vitamíny to mám tak napůl. Zbytečně se neláduji syntetickými vitamíny, přednost dávám ovoci a zelenině a vůbec zdravá výživa a jídlo je moje, dalo by se říct hobby. Věřím heslu “jak jíme, tak žijeme“ a z toho se snažím vycházet.

Předpokládám, že jsi už někdy určitě slyšela o přípravcích označovaných jako “smart drugs.“ Co si o nich myslíš?

Jak o kterých, ale většinou jde o dost zajímavý látky a myslím si, že je v nich velký potenciál i třeba z hlediska prevence. Sama na sobě občas něco vyzkouším :-)
Osobně mám hodně ráda například ginko nebo lecithin, ale to jsou spíš doplňky stravy, tak nevím, jestli je to přesně to, na co se ptáš.

nikaPoužíváš je někdy? Třeba takový Speed 8 mi často pomáhá při duševní práci i sportu..
Hodně lidí podobné věci využívá třeba při jízdě autem, což je například u DJů pravidlem.

Jo, jak jsem řekla, sem tam něco zaaplikuju :-)  Nee, vážně ... občas se dostanu do situace, třeba za volantem, jak ty říkáš, kdy ráda sáhnu po něčem takovém. A nebo někdy mám prostě jen chuť si trochu “přilepšit“, mít víc energie, probudit mozek, tak si třeba uvařím nějaký můj lektvar :-) I tady totiž upřednostňuji spíš různý rostliny, kořeny atd., před tou chemkou, ale nebráním se vlastně v zásadě moc ničemu, pokud to má mít nějaký smysl. Akorát nepiju kafe, takže věci s větším obsahem kofeinu mě někdy až moc zaúčinkují :-)

Co bys ty jako DJka k tématu doporučila čtenářům Techno.cz? Nějaká rada, nebo tip jak v pohodě zdravě žít a zároveň chodit na party?

Nevím. Každý by měl vědět, co je pro něho dobré. Já osobně taky nedělám všechno podle příručky super zdravého life style, ale myslím si, že když už se dá člověk na dráhu ponocování (ve kterém jsem expert:) , užívání si po parties atd., tak by to měl taky nějak v rámci možností kompenzovat, protože nic není zadarmo a každý určitě ví, jak se člověk někdy cítí po prokaleným víkendu, né ? :)

Závěrem. Slyšel jsem, že holky hrozně rády odpovídají na otázky k hadříkům. Tak já to teda zkusím: jak bys popsala svůj styl, kde se oblékáš a jak se vůbec díváš na módu a současné trendy?

No, některé současné modní trendy jsou teda minimálně katastrofální :-)  Svůj styl popsat přesně neumím a moc to neřeším. Nosím to, co je mi především pohodlné, samozřejmě pěkné, ale většinou ne trendy. Kupuju si věci, které nepodléhají modním vlnám, a tak je můžu nosit řadu let. To vyžaduje, aby byly kvalitní, ale kašlu na značky. Raději, než abych si koupila značkovou konfekci za nesmyslné peníze, jdu do mého oblíbeného sekáče, kde si vyberu něco, co si pak třeba ještě sama přešiju a mám z toho rozhodně větší radost.


TOP 5:
Leden 2005

soulsoleil 01
arc 02
vagon repair 01
lino 32
continual 14
 

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016