ROZHOVOR

 

Saytek: "Tahle branže je plná velkých blbců s ještě větším egem..."

Představujeme vám britského live performera Sayteka, který zahraje v České republice vůbec poprvé. Vystupoval v mnoha významých klubech po celém světě, jako jsou: Tresor, Goldengate, Fabric, Space nebo legendární The End. Během své desetileté kariéry vydal přes 200 originálních tracků a remixů na respektovaných labelech Soma, Bedrock, KMS, My Favorite Robot, Wiggle, Fabric Records, Monique nebo Cubism. Jsme rádi, že si našel ve svém nabitém kalendáři chvilku na krátký rozhovor...

 

Jak ses dostal k elektronické muzice? Kdy jsi začal s produkcí?

Když mi bylo asi tak 11 let, líbil se mi ambient. Už nevím, jak jsem se dostal k nahrávkám, ale to byl můj první kontakt s elektronikou. Kolem dvanáctého roku mi kamarád přinesl kazety, které měl od staršího bratra. Britský rave, acid house a techno z Detroitu. Od té doby jsem tomuhle žánru propadl! Devadesátá léta pro mě byla skvělá na objevování nové muziky - od Aphex Twina po Leftfield, trip hop, experimenty a samozřejmě house a techno. Už odmala jsem se zajímal o různou manipulaci se zvukem a experimentoval jsem. Ke skládání muziky jsem používal různé počítačové programy, rodiče mi koupili na bleším trhu klávesy Casio, analogový mašinky a mixák Radio Shack. :)

Saytek

Vzpomínáš si na svou první vydanou skladbu?

Pracoval jsem jako zvukař v klubu Home, v Londýně. Hrál jsem na tamním zvuku svůj track a Justin Drake z Peace Division ho slyšel a později vydal na svém labelu. To byl rok 2001. Jinak byl pro mě Home skvělým místem, kde jsem potkával v té době většinu známých DJs. 

Kdy jsi hrál poprvé naživo?

To bylo na ilegální party v Londýně, asi tak pro 200 lidí, která se jmenovala 2nd Cell. A bylo to určitě před víc jak deseti lety.

Saytek

Jaká skladba měla v tvé kariéře velký význam? Na který track jsi opravdu hrdý?

Pro mou kariéru mělo zásadní význam nahrání alb pro Cubism a před tím Zoo Project. Všechna 4 alba pro mě měla obrovskou hodnotu a určitě poznamenala moji kariéru. "Live On Cubism" bylo časopisem Mixmag vyhodnoceno jako album měsíce a časopis DJ Mag ho zařadil do rubriky "Top Albums of The Year".

Hrál jsi v celé řadě respektovaných klubů v Evropě, vydáváš na skvělých labelech. Kde bys chtěl předvést svůj um příště? Na kterém labelu bys rád vydal další singl?

Upřímně o tom moc nepřemýšlím. Jsou labely, na kterých bych rád něco vydal, ale hlavně chci dělat to, co dělám. To je pro mě důležitý... Jaký byl nejtěžší moment tvé kariéry, nebo co považuješ za odvrácenou stranu? A naopak - kdy jsi byl náležitě odměněn? Co tě na hraní baví?

Tahle branže je plná nespolehlivých promotérů a podvodníků, velkých blbců s ještě větším egem... Z toho jsem frustrovanej. Na druhý straně všechno to stojí za to, když jsem na pódiu a vidím všechny ty lidi, jak si užívají párty.

Kdybys mohl využít zkušeností, které jsi nasbíral za posledních 12 let a vrátil se zpět do roku 2003, kdy jsi začínal, co bys změnil?

Pracoval bych víc tvrdě a byl bych trpělivější...

Saytek

Co máš v plánu následujících 6 měsíců?

Mám šíleně nabitý kalendář, co se týče nové muziky, 2 vinyly u Decay Records a My Favourite Freaks, pak digitální EPčka u KSM Records, Frequenza Records, Lapsus Music, Antura Records, Detone Music, Lauter Unfug, Cubism a Republic Artists Records. K tomu hodně hraní hlavně v Británii a v Berlíně... 

Co dělá Saytek, když má volno?

Jsem ve studiu nebo trávím čas s dětma. Mám dva kluky. Ročního a tříletého! ;) V pražském klubu Chapeau Rouge budeš hrát minimálně 2 hodiny. Co sis pro návštěvníky přichystal?

Hodně nového materiálu, který jsem ještě nikde nehrál ani nevydal, a pak moje klasické, vyzkoušené zbraně, co fungujou na parketu. Vždycky začínám pomalu, "dubby" a melodicky, pak se přes acid dostanu k soundu, inspirovanému detroitským technem, a na závěr temný, tvrdý groove. Ale třeba to bude úplně jinak... :)

Ptal se Da Moon v říjnu 2015.

foto: archiv

Britský DJ a producent Saytek se představí historicky poprvé v České republice a to v sobotu 14. listopadu na akci Republic Artists v Chapeau Rouge.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016