CLANEK

 

Ventolin na své nové desce protestuje

Je snadné být dnes smutný a uzavírat se. Nejistota je uvnitř i venku. Analogově dobře naladěná veličina tuzemské disco vědy David Doubek alias Ventolin proti tomu na svém novém albu protestuje. Desku "Vitajte", která právě vychází, ohlásil videosingl "Disco Science". Celá je k dispozici k poslechu na SoundCloudu.

 

"Je divné, že v současné době takto banální a konvenční oslovení působí skoro provokativně. Jako bychom měli pocit, že vítat je nepatřičné. Jako by nebylo kam vítat. Zleva zprava nás všichni straší, společnost je vyděšená z interakcí se sociálními sítěmi, internet, kterému jsme tak věřili, se proměnil na černou stoku špehování a fašistické propagandy. A do toho vlastní osobní chyby, nedostatky a pochyby. Lidé se dnes začínají víc a víc uzavírat. Chci proti tomu protestovat, takže vitajte, navzdory všemu," říká Ventolin.

Ventolin

Novou desku Ventolin začal připravovat v lednu 2017 z materiálu, který sbíral průběžně několik let. Nejdříve strávil dva měsíce marným spekulováním nad modulárním syntezátorem. Vytvořil kosmické demo, které nic neříkalo, což v něm vzbudilo vztek vůči nástrojovému fetišismu, kterému na chvíli podlehl. Demo vyhodil, na modulár se vykašlal a začal znovu od textů jako nejbolestivějšího procesu, kterému se sněním o nákupech modulů snažil podvědomě vyhnout. Právě kolem textů, které jsou z poloviny české a anglické, se pak deska vyvíjela. Ventolin vycházel z intuitivních témat, která se postupně vynořovala. Umístil je na dvě strany alba, denní (křehký život nedokonalého já) a noční (svět, který já obklopuje a děsí). Část písniček je osobních ("Výlet", "Život na venkově"), do jiných se promítly různé věci ze současného společenského, kulturního a politického kontextu ("Lost Track", "Great Again"). Dva texty pak Ventolin postavil na podnětech svých kamarádek a spolupracovnic. "Desires" je postavená na básničce kamarádky básnířky a antropoložky Markéty Levínské, kterou trochu doplnil a rozehrál. "Skills" vznikla na základě povídky designérky Terezy Rullerové o empatickém dronu.
"Vitajte" je písničkové album, které vychází pět let od úspěšného debutu "Totem" a rok po vydání instrumentálního alba "The Game YS R0TTYN", které Ventolin připravil společně s polskými RSS Boys. Zvukově Ventolin na novince své elektronické základy posunul dál k anarchičtějšímu a živějšímu zvuku. Deska obsahuje hodně elektronicky znějící písničky, tepající bicí automaty a acidové linky, ale i věci skoro kapelové, s kytarami a živými bicími. Při tvorbě Ventolin používal analogové nástroje a analogový je i mix desky, zároveň ale mnohem víc pracoval s počítačem a digitálními technologiemi. Vedle starých analogů jsou na desce i virtuální nástroje, hodně editování a efektů. Nahrávání probíhalo u Ventolina doma (kde se i míchalo), ale také ve studiu Midi Lidí. Mastering měl na starosti Ondřej Ježek ve studiu Jámor.

Ventolin
"O zvuku jsem se hodně bavil s Prokopem Holoubkem (Midi Lidi), který se na desce taky dost významně hráčsky zapojil. Do dvou písniček jsme přizvali bubeníka Michala Janíka z Ghost of You, který pro sebe trochu netypicky hraje úsporné disko a krautrockové rytmy," doplňuje Ventolin. Album "Vitajte" obsahuje jedenáct skladeb a vychází 15. září u Bumbum Satori. Název desky vznikl podle jedné praštěné fotky z tour s Midi Lidi a obal k ní vytvořili The rodina se spolupracovníky v L.A. v U.S. Objekt na obalu je 3D sken kamery s latexovou černou texturou a glitchem, který se objevil při skenování.

Ventolin

Křest proběhne 4. října v pražském klubu MeetFactory a 5. října v brněnském Kabinetu Múz. Hosty Ventolinova turné jsou Johuš Matuš, Midi Lidi, Francois Svalis, Tomino a Myslivec, Fiordmoss a Dné.

Bližší informace:

www.ventolin.cz

facebook
booking

Biografie:

Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakládajícího člena skupiny Kazety a člena divadla Nejhodnější Medvídci. Vznikl v roce 2007 jako boční "odpočinkový" projekt, velmi záhy se však dostal do povědomí na místní klubové scéně. K živému hraní používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drum machiny. Je milovníkem primitivního zvuku detroitského techna a italského a indického disca z 80. let. Přitahuje ho analogová rozladěnost, šum, rozkolísanost a nedokonalost. V roce 2009 vydal EP "Mžitky", v roce 2012 album "Totem". V roce 2015 se vrátil s EP "Playbour". Vytvořil také výbornou coververzi písně "Bobřík strachu" od kapely Dunaj či na objednávku výtvarnice Mileny Dopitové "hommage" dětské opery "Brundibár" česko-židovského skladatele Hanse Krásy. Vloni vydal společné album "THE GAME YS ROTTYN" s polským anonymním techno duem RSS B0YS. David Doubek přednáší kulturní antropologii na Karlově Univerzitě.

Aktuální koncerty:

22/09 Chomutov – Kulisárna (+ Midi Lidi)
23/09 Trenčín – Lúč  
04/10 Praha – MeetFactory (+ Francois Svalis, Johuš Matuš, Tomino a Myslivec) 05/10 Brno – Kabinet MÚZ (+ Johuš Matuš)
06/10 Zlín – Blok12 (+ Johuš Matuš, Tomino a Myslivec)
07/10 Hradec Králové – Nuuk (+ Johuš Matuš)
21/10 Opava – Freiplatz 
27/10 Břeclav – Piksla (+ Johuš Matuš) 
01/11 Plzeň – Anděl Café (+ Johuš Matuš)
11/11 Žďár nad Sázavou – Batyskaf (+ Johuš Matuš)
15/11 Olomouc – 15 minut (+ Francois Svalis)
16/11 Ostrava – Coooltour (+ Fiordmoss, Tomino a Myslivec)
17/11 Rožnov pod Radhoštěm – Tklub (+ Johuš Matuš, Tomino a Myslivec)
18/11 Piešťany – Žiwell (+ Johuš Matuš, Tomino a Myslivec)
24/11 Liberec – Bunkr (+ Midi Lidi)
25/11 Jaroměř – Bastion (+ Midi Lidi)
01/12 Znojmo – GoGo (+ Johuš Matuš)
02/12 Litomyšl – Kotelna (+ Midi Lidi)
06/12 Bratislava – Fuga (+ Johuš Matuš, Dné)
15/12 Ústí nad Labem – Hraničář (+ Johuš Matuš)
16/12 Pardubice – Divadlo29 
22/12 Jihlava – Soul (+ Johuš Matuš)

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016